Muhaceret Dairesi

Görevleri

KKTC vatandaşlarına  yurt dışı seyahatlerinde  kullanılmak üzere KKTC pasaportu düzenlemek.

Fasıl 105 Yabancılar ve Muhaceret Yasasının 20.maddesi altında İkamet İzinleri ve Vizeler Tüzüğü kapsamında, Ülkemizde vize süreleri bittikten sonra, belirli bir süre kalma hakkı veren İkamet izni ile ilgili işlemler Muhaceret dairesi tarafından yürütülmektedir.

KKTC’de Yüksek Öğrenim Kurumları’nda   öğrenim gören öğrencilere  Öğrenci İzni vermek.

25/1993 Sayılı Yurttaşlık Yasası’na uygun olarak  evlilik yolu ile, Bakanlık Onayı ve Bakanlar Kurulu Kararı  ile yurttaşlık işlemleri yapmak.

Gece Kulüpleri ve Benzeri Eğlence Yerleri  Yasası kapsamında çalışacak olan  konsomatrislere ön izin vermek.

Merkezi Cezaevi’nde mahkumiyet süresi dolan , Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından  bulaşıcı ve inkesiyöz hastalığı  bulunduğu tespit edilen, Çalışma Dairesi tarafından  kaçak ve veya yabancıların  çalışma izni koşullarına aykırı  çalıştığı  tespit edilen yabancılar  hakkında, Fasıl 105 Yabancılar  ve Muhaceret Yasası  uyarınca ihraç emri düzenlemek.

Muhaceret Dairesi’nin Yurttaşlık Şubesi, İkamet Şubesi ve Pasaport Şubesi olmak üzere 3 şubesi vardır. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı’na bağlı  Dış Temsilcilikler tarafından   yurttaşlık başvuruları almakta,  pasaport işlemleri yapmaktadır. Kaymakamlıklar’da da pasaport işlemleri  yapılmaktadır. Kaymakamlıklar kendi ilçelerinde bulunan  Yüksek Öğrenim Kurumları’ndaki  öğrencilere öğrenci izni  vermekte, ülkede ikamet edecek olanların  sağlıklı koşullarda yaşayıp yaşamadıklarını  kontrol edip, raporlarını Muhaceret Dairesi’ne göndermektedir.

Muhaceret Dairesi Vezne Çalışma Saatleri:

Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Cuma günleri:   08.30-14.30

Perşembe: 08.30-12.30 / 14.00- 17.00