BAYBARS, “ALINAN TEDBİRLERE UYARAK, BİRBİRİMİZİ KORUYALIM”

BAYBARS, “ALINAN TEDBİRLERE UYARAK, BİRBİRİMİZİ KORUYALIM”

BAYBARS, “ALINAN TEDBİRLERE UYARAK, BİRBİRİMİZİ KORUYALIM”

BAYBARS, “ALINAN TEDBİRLERE UYARAK, BİRBİRİMİZİ KORUYALIM”

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, ülke olarak COVİD-19’a karşı verilen mücadelenin henüz bitmediğini, 4 Mayıs itibariyle toplum olarak yeni bir mücadele evresine girildiğinin altını çizdi. İlk günden itibaren hükümetin aldığı hızlı ve doğru kararlarla COVİD-19’a karşı birçok çağdaş ülkenin ilerisinde bir mücadele ortaya konulduğunu ve bu mücadelede halkımızın büyük çoğunluğunun alınan tedbirlere riyayet etmesi sonucunda bulaşma tehlikesinin en düşük seviyelere indirildiğini belirtti.

Baybars, bugün itibariyle birçok işletme ve kamudaki elzem işlemler için kısmi bir açılmaya gidildiğini, bu açılmayla rehavete kapılmadan, alınan tedbirlere uyarak, birbirimizin sağlığını korumak için sorumlulukla hareket etmeye devam edilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

“KİŞİSEL HİJYENİMİZE, SOSYAL MESAFE KURALINA UYMAYA VE MASKE KULLANIMINA  DİKKAT EDELİM”

Bakan Baybars, COVİD-19’a karşı ortaya konan mücadelede toplum sağlığının korunmasında en önemli tedbirlerin başında; kişisel hijyenimize dikkat etmenin, sosyal mesafe kurallarına uymanın, maske ve eldiven kullanmanın geldiğinin altını çizdi. Baybars, toplum olarak hızlıca yeni koşullara adapte olunmasının ve alınan tedbirleri bir zorunluluktan öte  bir yaşam şekline dönüştürmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Kıbrıs Türk’ünün çağdaş, bilinçli ve eğitimli bir toplum olduğunu söyleyen Baybars,  özellikle kişisel hijyenin, ellerin devamlı yıkanmasının, sosyal mesafe kuralarının ve maske kullanımının aynı zamanda toplumuzun sağlığının korunmasında bir saygı, nezaket kuralı olarak kabul edip, herkesin bu süreçte toplumsal sorumlukla hareket etmeye devam etmesinin önemli olduğunu belirtti. Bakanlığa sabah erken saatlerde gelen Bakan Baybars’ın alınan tedbirleri vatandaşlarla birlikte harfiyen uygulayarak bakanlığa giriş yapması gözlerden kaçmadı.

CEZAEVİNDE ONLİNE SİSTEMLE GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞMELER BAŞLADI

İçişleri Bakanlığı olarak ilk günden itibaren Merkezi Cezaevinde hem çalışanların hem de mahkum ve tutukluların sağlığının korunmasına yönelik ciddi tedbirler alındığını hatırlatan Baybars, uzun bir aradan sonra bugün itibariyle mahkum ve tutukluların da cezaevinde kurulan online sistemle aileleriyle, görüntülü görüşmelere başladığını söyledi. COVİD-19 mücadelesi kapsamında Sağlık Bakanlığı uzmanlarının görüşleri doğrultusunda hareket edildiğini belirten Baybars, mahkum hakları açısından bazı kısıtlamaların olağanüstü koşullardan kaynaklandığını fakat açık ve kapalı görüşlerin durdurulduğu dönemde de tutuklu ve mahkumlara aileleriyle telefoniyen görüşme imkanlarının 24 saat esasına göre genişletildiğini söyledi. Bundan sonraki süreçte de yine Sağlık Bakanlığı uzmanlarnın görüşleri doğrultusunda, tedbiri elden bırakmadan, hem bakanlığın hizmetlerinin nasıl verileceği hem de cezaevinde atılacak adımların kamuoyuna önceden duyurulacağını açıkladı. COVİD-19 salgınına karşı verilen mücadelede teknolojik imkanların kullanılmasının oldukça önemli olduğunu ifade eden Baybars, COVİD-19 süreciyle ülke olarak teknik altyapılarımızı hızla geliştirmemiz gerektiğinide bir kez daha görüyoruz. Bundan sonraki yıllarda ülke olarak yaşanması ihtimal dahilinde olan sıkıntılara karşı da daha hazırlıklı olmak için planlama yapılmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

COVİD-19 salgınına karşı hükümetin aldığı doğru kararlar ve halkımızın toplumsal sorumluluk bilinciyle  hareket etmesi sonucunda yakalanan başarının bu yeni mücadele evresinde de devam edeceğine inandığını ifade eden Baybars, “bu süreçten de toplum olarak başarılı bir şekilde alnımızın akıyla çıkacağız” dedi.

Print
Posted: May 4, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Author: Seran AVUKAT
Tags:

«Eylül 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011