İÇİŞLERİ BAKANI BAYBARS, DÜNYA UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE GÜNÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

İÇİŞLERİ BAKANI BAYBARS, DÜNYA UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE GÜNÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

BAYBARS, “GENÇLERİMİZ BAĞIMLI DEĞİL, SAĞLIKLI, ÜRETKEN VE ÖZGÜR BİREYLER OLARAK YAŞAMALIDIR”

Uyuşturucu madde kullanımı maalesef tüm dünyada insanlığı tehdit eden küresel bir olgudur. Ülkemizde de toplum sağlığını, güvenliğini ve esenliğini tehdit eden, gençlerimizi hedef alan çok önemli bir toplumsal sorundur. Bu sorun karşısında, gençlerimizi uyuşturucu illetinden korumada hepimize görevler düşüyor. Başta aileler, okullar olmak üzere, devlet, medya ve sivil toplum kuruluşlarının bu alanda verilen mücadelede birlikte hareket etmesi hayati öneme haizdir.

Uyuşturucu kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan sıkıntılar, sadece bağımlı bireylerle ve sağlık zararlarıyla sınırlı değildir. Bunların yanı sıra çoğu zaman bağımlı bireylerin ailesine, yakın çevresine ve toplumun tümünü etkileyen ekonomik, sosyal, hukuki zararları da beraberinde getirmektedir. Uyuşturucu madde kullanımı sadece bugünün gençlerini değil, gelecek nesillerin üretkenliklerini ve sağlığını da etkileyen sosyal bir sorundur.

Ülkemizde 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Başbakanlık çatısı altında kurulan Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun kısa sürede ortaya koyduğu çalışmalar ve üstlendiği misyon çok önemlidir. Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’muzun Destek Programından yararlanan gençlerimizin üretkenliklerini artırılarak bağımlı değil, sağlıklı ve özgür bireyler olarak yaşama umutla bağlandıklarını görmek bizleri, ortak mücadelemizde umutlandırıyor ve mutlu ediyor. Gençlerimiz, bağımlı değil, sağlıklı, üretken ve özgür bireyler olarak yaşamalıdır.

BAYBARS, “PAYDAŞLARLA BİRLİKTE MÜCADELEMİZİ DAHA DA İLERİYE TAŞIMAYA KARARLIYIZ”
Toplumda bağımlılık yapıcı maddelerin kullanılmasını ve yayılmasını önleme, uyuşturucu madde kullanımından kaynaklı bireysel ve toplumsal sorunları en aza indirmek, toplumda sağlıklı davranışların gelişmesini sağlamak amacıyla paydaş kurum/kuruluşlarla birlikte verdiğimiz mücadelemizi daha da ileriye taşımaya kararlıyız. Merkezi Cezaevi’nde uyuşturucu madde kullanımı veya tasarrufunda bulundurma suçlarından dolayı hüküm almış gençlerin topluma kazandırılmalarına yönelik geçmiş dönem yapmış olduğumuz, mesleki eğitim çalışmalarına ve destek programlarına devam edeceğiz.

İnsanlık için büyük bir tehdit oluşturan uyuşturucu ile mücadelede; uyuşturucuya ulaşabilirliğinin önlenmesi, uyuşturucu ile mücadelede toplumsal katılımın sağlanması, tehdit altındaki hedef grupların bilinçlendirilmesi, bağımlı bireylerin tedaviye erişimlerinin kolaylaştırılması, tedavi mekanizmalarının güçlendirilerek, tedavideki başarı oranının yukarıya çekilmesi ve tedavi sonrası kişinin sosyal olarak dışlanmasını önlemek, toplumsal yaşama yeniden uyum içinde katılımlarını sağlamak, verilen mücadelede temel hedefler olmalıdır. Gençlerimizin, geleceğe sağlıklı, üretken bireyler olarak ilerlemelerini sağlayacak, uyuşturucu madde kullanımıyla mücadelede kapsamında yapılacak bilimsel çalışma ve sosyal farkındalık projelerine katkı koymaya, tüm paydaşlarımızla işbirliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü’nün; bu alanda farkındalık yaratarak toplumsal bilincin artırılmasına katkı sağlamasını ve uyuşturucunun ülkemiz ve dünya için tehdit unsuru olmaktan çıkmasını temenni ediyorum.

Print
Posted: Tem 10, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«Eylül 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011