Adli İşbirliği Konusunda TC Adalet Bakanlığı İle Görüşeceğiz

Adli İşbirliği Konusunda TC Adalet Bakanlığı İle Görüşeceğiz

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, ülkemizde, artan suçları önlemede mücadele etmek konusunda kararlı olduklarını ifade ederek, bakanlık olarak bu konuda çalışmalarının olduğunu, ayrıca Türkiye ile adli bir işbirliği anlaşması yapmak için önümüzdeki hafta TC Adalet Bakanlığı ile görüşme yapacaklarını söyledi.

Baybars, Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle bu konuları masaya yatırıp adli bir işbirliği içerisine girmeyi hedeflediklerini de belirtti.

Ayrıca, Bakanlar Kurulu, casino ve gece kulüplerinden tehditle para talep eden ve suç çetesi oldukları tahmin edilen zanlılarla ilgili karar aldı.

“MÜSAMAHA ETMEYECEĞİZ”

Kamu ve genel düzeni tehlikeye sokacak biçimde davranmaları, halk arasında asayiş sıkıntısına yol açabilecekleri sebebiyle Yabancılar ve Muhaceret Yasası çerçevesinde Bakanlar Kurulu’na yetki verilerek bu kişilerin istenmeyen kişi sayılmasına karar verildi.

Adaya 13 kişi olarak giriş yapan, polis tarafından tutuklanan ve aranan diğer zanlılar sınır dışı edilecek.

Konuyla ilgili Kıbrıs Gazetesi’ne konuşan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, bu kişilerin Yabancılar ve Muhaceret Yasası uyarınca sınır dışı edilmesi konusunda Bakanlar Kurulu’nda karar üretildiğini söyledi.

Baybars, “Bunlara müsamaha etmeyeceğimizi, bu ve bunun gibi suç işleyebileceklerine inandığımız kişilerin ülkeye giriş çıkışlarda daha sıkı bir denetime sahip olunması için gerekeni yapacağımızı ve kararlılığımızı da göstermek istedik. Bu kişilerin ülkedeki kamu düzenini tehdit edip, ülkedeki asayişin ve toplumsal hukukun sarsılmasında ciddi anlamda sorun yaratabileceklerini gördüğümüz için Bakanlar Kurulu’nda bir önlem aldık. Bu, bizim adli olayların önlenmesindeki kararlılığımızın da bir örneğidir” dedi.

“TÜRKİYE İLE ADLİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI…”

Baybars, hem Polis Genel Müdürlüğü nezdinde hem de İçişleri Bakanlığı’nın bu konular üzerinde daha ciddi çalışmalar yapacağını ifade etti.

Ülkemizde, artan suçları önlemede mücadele etmek konusunda kararlı olduklarını ifade eden Baybars, bakanlık olarak bu konuda çalışmalarının olduğunu, ayrıca Türkiye ile adli bir işbirliği anlaşması yapmak için önümüzdeki hafta TC Adalet Bakanlığı ile görüşme yapacaklarını söyledi.

Baybars, Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle bu konuları masaya yatırıp adli bir işbirliği içerisine girmeyi hedeflediklerini de belirtti.

Previous Article İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nedeniyle Merkezi Cezaevi’ni Ziyaret Etti.
Next Article 2 Bin Vatandaş Mercek Altında
Print
1018