“İncelemeler Sonucu Yasaya Aykırı Vatandaşlıklar Tespit Edildi”

“İncelemeler Sonucu Yasaya Aykırı Vatandaşlıklar Tespit Edildi”

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Bakanlar Kurulu ile yapılan vatandaşlıkların ciddi bir titizlikle incelendiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Bakanlar Kurulu ile yapılan vatandaşlıkların ciddi bir titizlikle incelendiğini belirtti.  Baybars bu incelemeler sonucunda yasaya aykırı vatandaşlıkların tespit edildiğini söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda İçişleri Bakanlığı’nın 256 milyon 649 bin 500 TL’lik bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars,  vatandaşlığın bu kadar çok konuşulacak,  didik didik edilecek bir mesele  olmadığını, bugüne kadar yapılmayanlar ve yasanın geçmemiş olmasının konsensüs konusunda ciddi bir problem olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Baybars, hükümet programında yer verdikleri gibi bütün konularda  hukuka ve yasaya aykırı hususların inceleneceğini vatandaşlık konusunun bunların sadece bir bölümü olduğunu söyledi.

Baybars, 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla 158, 2017 yılında 1492 kişinin vatandaş yapıldığını, bu sayının önceki dört yılın iki katı olduğunu söyledi.  Baybars istisnai vatandaşlıkların araştırılacağını belirtti.

Baybars yaptıkları incelemelerde yasaya aykırı vatandaşlıklar tespit ettiklerini belirterek, bunun  iddia edildiği gibi UBP hükümetine yönelik bir karalama olmadığını, iddia ve ciddi bulgular olduğunu kaydetti.

İncelemeyi ciddi bir titizlikle yaptıklarını söyleyen Baybars, dosyalarda kimlerin talebiyle vatandaşlık verildiğine dair notlar da bulunduğunu söyledi.

“YENİ YASANIN HAYATA GEÇİRİLMESİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Baybars, yasaya uygun vatandaşlık alanların tedirgin olması için bir neden olmadığını vurguladı.

Vatandaşlık konusunda mağduriyetlerin de yaşandığını söyleye Baybars, bu mağduriyetlerin önüne geçmek için hızlıca çalışma yapacaklarını, vatandaşlık başvurularını  ise durdurmadıklarını söyledi.

Bakan Baybars, tartışmaları sona erdirmek için yurttaşlık yasasının ivedi olarak hayata geçirilmesinin büyük önem taşıdığını, önceden hazırlanan iki yasa tasarısını ele aldıklarını  ve bunlara eklemeler yaparak ivedilikle yasalaşmasını sağlamak istediklerini kaydetti.

Cezaevine değinen Bakan Baybars, 513 mahkum ve tutuklu bulunduğunu, fiziksel kapasitesine göre sayının ciddi oranda yüksek olduğunu, fiziki imkansızlıkların giderilmesi konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Baybars, yeni cezavinin yapım süresi olan 500 günü daha öne çekmek yönünde görüşmeler yaptıklarını, yeni cezaevi kapasitesinin 765 olduğunu, projenin kadın erkek çocuk ve açık bölümlerden oluştuğu bilgisini verdi.

 

Kentsel güvenlik sistemine değinen Baybars, bunun suçların tespiti ve suçun önlenmesi açısından önemli olduğunu, 26 Eylül’de imzalan protokolün Türkiye tarafından TBMM’de onaylandığını KKTC’de de dün Bakanlar Kurulu’na  sistemle ilgili uzmanlar tarafından sunum yapıldığını kaydeden Baybars, konuyu  ilerleyen günlerde Meclis’e  taşıyacaklarını, ilk etapta sistemin Lefkoşa ve Girne’de kurulacağını ifade etti.

Muhtarlıkların çok önemli olduğunu söyleyen Baybars, muhtarların para değil itibarlarının geri verilmesini istediklerini söyledi.

Kırsal kesim arazilerinin dağıtılması konusunda yasaya aykırılık  bulunduğu konusunda ciddi iddialar bulunduğunu söyleyen Baybars,  konunun incelenerek sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılacağının altını çizdi.

Baybars, belediyeler konusuna değinerek hükümet programında belediyelerin sayısının aşağı çekilerek yeniden yapılandırması konunda vizyonları bulunduğunu, belediyeler değişiklik yasa tasarısının  hükümetin öncelikleri arasında yer alacağını, oluşturacakları ekiple yeniden yapılandırma çalışmalarını  tamamlayıp  2019 yılında hayata geçirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Belediye gelirlerinin artırılması konusunda bir takım yasa çalışmaları yapacaklarını söyleyen Baybars, Yenierenköy Belediyesi’ndeki sorunların farkında olduklarını söyledi.

Bakan Baybars, 20 milyon TL üzerinde borcu olan Yenierenköy Belediyesi’nin  mevcut  112 personel sayısıyla   sürdürülebilir olmadığını, radikal  ve ötelenmeyecek tedbirler alınması konusunda uzlaşı sağlandığını ifade etti.
Previous Article İçişleri Bakanlığı, Merkezi Cezaevi’ndeki 50 Genç ve Çocuğu Topluma Kazandırmak Amacıyla Proje Başlattı
Next Article İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı heyeti bugün İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdi.
Print
1476