Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği heyeti İçişleri Bakanı Kutlu Evren’i ziyaret etti

Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği heyeti İçişleri Bakanı Kutlu Evren’i ziyaret etti

Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği heyeti İçişleri Bakanı Kutlu Evren’i ziyaret etti

Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği adına konuşan Başkan Osman Amca  cezaya  girip yurtdışı olan işçilerin sorunlarının çözülmemesinden dolayı inşaat sektörü ile bir çok sektör kalifiye işçi açısından zorluklar yaşamaktadırlar dedi.

İşçilerin cezaya girmelerinin bir çoğunda sorumlunun İşverenler olduğuna da değinen Amcaoğlu çalışma izinlerinin gününde çıkarılmaması veya sosyal hakların gününde ödenmemesi bu durumun başlıca sebebidir dedi. Bazı şirketlerin ihmalden dolayı işçileri bu duruma düşürmesinin yanında bazı şirketlerin de ekonomik sıkıntılar nedeniyle izinleri yenileyememe durumunda olduğunu dolayısıyla işyerlerinin de borçlarını yapılandırmak için çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi.  Ancak bu durumun sağlanması halinde gelecek olan işçilerin tekrardan kayıt altına alınması sağlanacaktır, aksi takdirde yeniden kayıtsız işçiler oluşacaktır diye dedi. Amcaoğlu devletin de denetim görevini bir tamam yerine getirmesi gerektiğini yoksa sistemin aksak çalışacağını da belirtti.

Kayıtsız inşaatların artığına da değinen Amcaoğlu yerel yönetimlerin daha etkin bir şekilde denetleme yapmasını ve raporlarını ilgili bakanlıklarla paylaşarak ciddi önlem almaları gerektiğini böylelikle kanunsuz yapılaşmanın da engellenebileceğini de söyledi.

İçişleri Bakanı Kutlu Evren ise ziyaretleri için Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği heyetine teşekkür ederek iş dünyasından gelen bir kişi olarak taşeronların sorunlarını çok iyi bildiğini ve aksaklıkların giderilmesi için çalışmaya en kısa zamanda başlayacaklarını söyledi.  Muhaceret affıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile istişare içerisinde bir çalışma yürütüldüğüne de değinen Bakan Evren yakın zamanda ortaya çıkacak olan taslağı kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti. 

Previous Article Kuzey Kıbrıs Taksiciler Birliği İçişleri Bakanı Kutlu Evren’i ziyaret etti
Next Article Lefke Sivil Toplum Örgütleri İçişleri Bakanı Kutlu Evren’i ziyaret etti
Print
1344

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«August 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789