AKINCILAR’DA 44 YILDIR DEVAM EDEN İSKAN SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

AKINCILAR’DA 44 YILDIR DEVAM EDEN İSKAN SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

30 MAL SAHİBİNE MALLARI İADE EDİLDİ. DİLEDİKLERİ İŞLEMİ YAPABİLECEKLER. DİĞER DOSYALAR GÜNDEMDE

Akıncılar’da 44 yıldır devam eden iskan sorunu çözülüyor

30 mal sahibine malları iade edildi. Diledikleri işlemi yapabilecekler. Diğer dosyalar gündemde

İçişleri Bakanlığı, Akıncılar bölgesinde yaklaşık 40 yıldır devam eden iskan sorununa çözüm üretmeye başladı.

1976’da dönemin koşulları göz önünde bulundurularak, Akıncılar’da bulunan taşınmaz malların tümü, tasarrufu askeri bakımdan sakıncalı mallar olarak düzenleneceği öngörüsüyle, Güney Kıbrıs’ta kalan mallar gibi addedilerek eşdeğere tabi tutulmuştu. Bu nedenle 44 yıldır mal sahipleri mallarını satamıyor, ipotek edemiyor, tapuda herhangi bir işlem yapamıyordu.

Bu mağduriyeti gidermek için çalışmalar yapan İskan Dairesi eşdeğer dosyası açılan sorununun çözümüyle ilgili bir yol haritası çıkardı.

Gelinen aşamada KKTC belediye sınırları dahilinde olan ve askeri bölge kapsamında bulunmayan taşınmaz malların sahiplerince diledikleri gibi tasarruf edebilmeleri için yasaya uygun olmayan işlemlerin iptaline başlandı ve mallar sahiplerine verildi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve bakanlık yetkilileri, dün Akıncılar’ı ziyaret ederek, Akıncılar halkına gelinen aşama hakkında bilgi verdi.

Bakan Baybars, bölge halkının uzun yıllardır yaşadığı sıkıntının çözümlenmeye başlandığını ve bu konuda çalışmalarına devam edeceklerini belirterek, “İskan Komitesi ve İskan ve Rehabilitasyon Dairesi, geriye kalan dosyalarla ilgili çalışmalarına devam etmektedir. Hedefimiz, geriye kalan dosyaların da en kısa sürede çözümlenmesidir” dedi.

Akıncılar halkı da yaşadıkları bu sıkıntının çözümlenmesinden duydukları memnuniyeti ifade ederek, Uzun uzun yıllardan beridir süre gelen bu durumun bir sonuca bağlanmasından dolayı Bakan Baybars’a teşekkür etti.

 

Previous Article TÜRK AJANSI KIBRIS’A (TAK) KONUŞAN BAYBARS, E-DEVLET, E-NÜFUS, ADLI OLAYLAR, NÜFUS POLITIKASI, CEZAEVI, ÜLKESEL FIZIKI PLAN, BELEDIYELER GIBI BIRÇOK BAŞLIKTA SORULARI CEVAPLADI.
Next Article İÇİŞLERİ BAKANI AYŞEGÜL BAYBARS, 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ DOLAYISIYLA BUGÜN GÜNAY KİBRİT BAŞKANLIĞINDAKİ ENGELLİ HİZMETLERİ KOORDİNASYON KURULU HEYETİNİ KABUL ETTİ.
Print
1320

«June 2019»
MonTueWedThuFriSatSun
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567