İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA BAĞLI TAPU DAİRESİNDE VATANDAŞA BÜYÜK KOLAYLIK.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA BAĞLI TAPU DAİRESİNDE VATANDAŞA BÜYÜK KOLAYLIK.

TAPU İŞLEMLERİ İÇİN MALIN BULUNDUĞU İLÇEYE GİTME EZİYETİNE SON!

İçişleri Bakanlığına bağlı Tapu Dairesinde, eskiden sadece malın bulunduğu ilçeden yapılabilen bir çok işlemin, tüm ilçelerden yapılması uygulaması hayata geçirildi.

Vatandaşa getirilen en büyük kolaylıklardan birisi, tapu devir işlemleri ile ilgili. Eskiden, belli bir ilçedeki taşınmaz malın devir işlemleri sadece o ilçedeki tapu dairesi şubesinden yapılabilmekteyken, artık tüm ilçelerden yapılabilmektedir. Yani, Mağusa’daki bir taşınmaz malın devir işlemleri, örneğin Güzelyurt şubesinden; benzer şekilde Girne’deki bir malın devri de örneğin Lefkoşa’dan yapılabilir hale gelmiştir. Herhangi bir ilçeden yapılabilen devir işlemleri; satış, bağış ve takas olmak üzere her türlü devirleri kapsamaktadır.

Tapu Dairesinin getirdiği bir başka kolaylık ise, özellikle bankaları ve kredi kullanan vatandaşları ilgilendiriyor. Kredi alınırken tapu kayıtları üzerinde tesis edilen ipotekler, bu gibi ipoteklerin yenilenmesi veya kaldırılması gibi işlemler de artık malın bulunduğu ilçeye gitmeden yapılabilmektedir.

Bir diğer kolaylık ise özellikle avukatlarla ilgili. Avukatların dava açarken sıklıkla ihtiyaç duydukları, keza bazı resmi başvurularda ve kredi başvurularında da vatandaşın ihtiyaç duyduğu taşınmaz mal araştırma belgesi (search belgesi) artık herhangi bir ilçeden temin edilebiliyor.

 

Emlak ve inşaat sektörüne getirilen önemli kolaylık ise,  tapu haritalarının alınmasına ilişkin. Şimdiye kadar haritalar sadece Lefkoşa’da bulunan İçişleri Bakanlığından alınırken, artık tüm ilçelerdeki tapu dairesi şubelerinden alınabiliyor.

Taşınmaz malın bulunduğu ilçeye gitme zorunluluğunu ortadan kaldıran uygulamanın hayata geçmesi ile, bu hizmetlerden yararlanan kişilerin yol masrafından ve en önemlisi de  zamandan tasarruf etmesi sağlandı.

Sadece ara emri kaydı ve memorandum kaydı gibi yargı kararlarına ilişkin işlemlerde, malın bulunduğu ilçede işlem yapma uygulaması devam ederken, Tapu Dairesi’nin hizmet verdiği geriye kalan tüm işlemler için büyük kolaylık sağlanmış oldu.

Hayata geçirilen ve tüm ilçelerden yapılmaya başlanan işlemlerin tam listesi:

1.         Satış, bağış ve takas olmak üzere tüm tapu devir işlemleri.

2.         İpotek tesisi, ipotek yenileme ve ipotek kaldırma olmak üzere tüm ipotek işlemleri.

3.         Tapu haritalarının verilmesi işlemleri.

4.         Veraset yolu ile yapılacak tüm veraset intikal işlemleri.

5.         Taşınmaz Mal Araştırma Belgesi (Search Belgesi) verilmesi işlemleri.

6.         Zayi koçan başvurusu ve verilmesi işlemleri.

7.         Sınır tespiti, taksimat, bölme, parselasyon, site ve apartman kaydı gibi tüm kadastro işlemlerinin başvuruları.

Print
Posted: Oca 21, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Author: Seran AVUKAT
Tags:

Theme picker

«Aralık 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345