BAYBARS, “ŞİDDETLİ EŞİTSİZLİĞE” KARŞI HEP BİRLİKTE DUR DİYELİM İSTİYORUM

BAYBARS, “ŞİDDETLİ EŞİTSİZLİĞE” KARŞI HEP BİRLİKTE DUR DİYELİM İSTİYORUM

İçişleri Bakanlığı’nın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çerçevesinde, Merkezi Cezaevi’nde kadın mahkûm ve tutukluların topluma kazandırılması, Kadına Yönelik Şiddet, Sığınma Evi ve KKTC’de Kadın Örgütlerimizin çabalarıyla ortaya çıkan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” farkındalığını artırmak amacıyla etkinlik düzenlendi.

Etkinlik, Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem’in kadın mahkûmların emekçi kadınlar gününü kutlaması ve açılış konuşmasıyla başladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı…

Etkinlikte daha sonra konuşan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, sözlerine “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü ve KKTC’deki Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda yürütülen uzun soluklu mücadelenin mimarları olan Kadın Örgütlerimizin çabaları olmasa şimdi burada ben bu konuşmayı kadın bir bakan olarak yapamazdım” diye başladı.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği farkındalığını artırmak amacıyla yapılan çalışmalarının çok önemli olduğunun altını çizen Baybars, kadının hayatın her alanında “Şiddetli Eşitsizlikle” karşı karşıya kaldığını, bunun için mücadelenin güçlenmesi adına her zaman bir kadın olarak üzerine düşeni yapacağının altını çizdi. Baybars, daha güzel, daha eşit, ayrımcılığın ve ötekileştirmenin olmadığı bir dünya diliyorum. ”dedi.

Baybars sözlerine şöyle devam etti:

“Buradan tüm kadın örgütlerimize, bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması için mücadele eden tüm paydaşlara teşekkür etmek istiyorum. Biz kadınların işte, evde yaşamın her alanında, Kadın’a yönelik şiddete Toplumsal Cinsiyet Eşitliği temelinde karşı çıkılması, dik durulması, toplumda bu eşitsizliğe karşı farkındalığın artırılması için hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Daha güzel, daha eşit, ayrımcılığın ve ötekileştirmenin olmadığı sevginin güçlendiği şiddetin bittiği bir dünya diliyorum. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğe katkı koyan değerli katılımcılara tek tek teşekkür etti. Baybars, “Şiddetli Eşitsizliğe” karşı hep birlikte dur diyelim istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle buradan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlarım.”

Daha sonra etkinlikte, Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, Sosyal Haklar Kapsamında Yaşama Yeniden Dönüş ve Şiddete Karşı Direnmenin Yöntemleri konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Başel’in ardından LTB Toplumsal Cinsiyet Birimi’nden Bilgen Anayasa’da Kadına Yönelik Şiddet ve Sığınma Evi bağlamında yaşanan pratikteki vakaları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için verilen mücadeleyi anlatan sunum yaptı.

Cezaevi Psikoloğu Hazar Çoli, İçişleri Bakanlığı Cinsiyet Odak Noktası Personeli Hıvsiye Öztoprak’ın ve kadın gardiyanların da katıldığı etkinlikte daha sonra Kıbrıslı Türk yönetmen Yeliz Şükrü’nün yönettiği Fetine’yi Ararken isimli film gösterimi yapıldı. Film gösteriminden sonra soru-cevap etkinliğinde kadın mahkûm ve tutuklularda gelen soruları yanıtlayan filmin ana karakteri Pembe Menteş ve yönetmen Yeliz Şükrü, katılımcılara duygulu anlar yaşattılar.

Print
Posted: Mar 7, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Author: Seran AVUKAT
Tags:

Theme picker