BAYBARS, “SORUNLU BİR DİL DEĞİL, SORUMLU BİR DİL KULLANALIM

BAYBARS, “SORUNLU BİR DİL DEĞİL, SORUMLU BİR DİL KULLANALIM

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Başbakanlık Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu'nun organize ettiği “Bağımlılıkla Mücadelede Medya ve İletişimin Rolü Çalıştayı”na katıldı.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Başbakanlık Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu'nun organize ettiği “Bağımlılıkla Mücadelede Medya ve İletişimin Rolü Çalıştayı”na katıldı.

Bakan Baybars, Çalıştayda yaptığı konuşmasında: “2014 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Başbakanlık çatısı altında kurulan Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonunun çok doğru bir kararla kurulduğunu ve çok önemli bir görev yerine getirdiğinin altını çizdi. Çalıştaya katkı koymak için burada toplanan çok kaliteli, nitelikli ve işinde uzman birçok değerli katılımcının olduğunu belirten Baybars, “farklı farklı konularda uzmanların ve bizlerin burada toplanmasını sağlayan “Sorumluluk Duygusudur” dedi.

İçişleri Bakanı Baybars konuşmasına şöyle devam etti: “Son yıllarda bilişim teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte sosyal medya, yeni neslin en çok iletişim kurduğu platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Medya, dördüncü güç olarak kamusal alanda çok etkili olduğu gibi uyuşturucuyla mücadele bağlamında da önemli bir yere sahiptir.”

Medya etik kuralları çerçevesinde konunun hassasiyetine dikkat çeken Baybars, mevcut yasal mevzuat hakkında da görüşlerini katılımcılarla paylaştı. “ Medya ve iletişim ayağına baktığımızda dünyadan biraz daha farklı boyutlarda olduğumuzu ve yasal açıdan birtakım sıkıntılarımız olduğunu görüyoruz. Belki bu çalıştaya katkı koyması ve çalıştay sonucunda çıkacak raporlarında hükümete ışık tutması açısından birkaç konuya değinmek istiyorum. Özellikle anayasamıza baktığımız zaman üç şey dikkat çekiyor. Biliyorsunuz anayasada gençlerin korunmasına yönelik madde var ve sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri devletin gözetiminde olması gereken bir durumdur. Bunun dışında düşünce ve düşünceyi yayma hürriyeti vardır. Tam da bu noktada aslında uyuşturucuyu veya uyarıcı maddeleri teşvik etmek, uyuşturucu veya uyuşturucuya yönelik bir sürü farklı farklı ortaya çıkan unsurları medya yoluyla, iletişim yoluyla veya şarklılarla, müzikle yaymak düşünce ve ifade özgürlüğüne giriyor mu, düşünceyi yayma özgürlüğüne giriyor mu, bunu tartışmak gerekiyor. Bu paralelde yine anayasamızda koruma altına alınan bilim ve sanat özgürlüğünden bahsediyoruz. Bilim ve sanat özgürlüğü anlamında da aslında baktığınızda örneğin bir şarkı sözünden yargılanan kişileri görüyoruz. Şarkı sözlerinde uyuşturucu madde kullanımını teşvik ettiği için yargılanan ve yargılandığı için aslında çok daha fazla popüler olan sanatçılar görüyoruz. Bizim ülkemizdeki yansımalarına bakmak gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde hem anayasa değişikliğiyle hem de ceza yasasında ve RTÜK’ün yasasında geçen maddelerde uyuşturucu kullanımını özendirmek ve yaymak bir suç olarak değerlendirilmiştir. Bu paralelde de düşüncesini yayma hürriyetiyle birlikte temel sağlık kamu sağlığının gerektirdiği hallerde bunların kısıtlanabileceğinden bahsetmiştir.

Avrupa Hukuk düzenlemelerinden örnekler de veren Baybars, Fransa Kamu Sağlık Kanunu’nda uyuşturucu madde kullanımı ve genel olarak teşvik etmek ile uyuşturucuyu cazip bir madde olarak sunmanın suç olarak düzenlendiğine dikkat çekti. Bu kanun çerçevesinde Fransa’da mahkemelerin, esrar kullanımın yararlarını anlatan köşe yazısı yayımlayan gazete ve “LSD Seni Seviyorum” yazılı paylaşımlar yapan şirketlerin sahipleri hakkında mahkûmiyet kararı verdiğini aktardı.
Medyanın, uyuşturucu suçlarıyla ilgili haberlerde kullandığı görseller, içerikler veya madde bağımlılığı sorunu yaşayan bireylerle ilgili haberlerde, damgalayıcı, dışlayıcı, suçlayıcı ve ötekileştirici dil kullanmamasının çok önemli olduğunu belirten Bakan Baybars, Sorumlulukla bizleri birleştirdiği bu hassas konuda birçok uzmanın dediği gibi “Medya yayınlarında sorunlu bir dil değil, sorumlu bir dil kullanmalıdır.” Dedi.

Bakan Baybars, konuşmasının sonunda “Bağımlılıkla Mücadelede Medya ve İletişimin Rolü” çerçevesinde Başbakanlık Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonunun düzenlediği çalıştaya katkı koyan tüm katılımcılara teşekkür etti.

 

Print
Posted: Tem 23, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Author: Seran AVUKAT
Tags: