İÇİŞLERİ BAKANI BAYBARS, YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİNDE DÜZENLENEN TÜRKİYE VE AZERBAYCAN SANATÇILARI SERGİSİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

İÇİŞLERİ BAKANI BAYBARS, YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİNDE DÜZENLENEN TÜRKİYE VE AZERBAYCAN SANATÇILARI SERGİSİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

KÜLTÜR TOHUMLARININ YEŞERMESİNE TANIKLIK EDİYORUZ

İçişleri Bakanı Baybars, Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs Modern Sanat Müzesinde düzenlenen Türkiye ve Azerbaycan Sanatçıları Sergisinin açılışını gerçekleştirdi...

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde gerçekleşen serginin açılışını yapan İçişleri Bakan Ayşegül Baybars konuşmasında, serginin tüm sanatseverlere ışık ve ilham kaynağı olmasını temenni etti.

Baybars, konuşmasının ardından sergiye katkı koyan sanatçılara teşekkür belgesi takdim etti. Teşekkür belgelerini alan Azerbaycanlı Sanatçılar arasındaki Ekremoğlu ailesinin en küçük sanatçısı Bakan Baybars’a duygulu anlar yaşattı. Ardından sergi kurdelesi kesilerek serginin açılışı gerçekleştirildi.

“KÜLTÜR TOHUMLARININ YEŞERMESİNE TANIKLIK EDİYORUZ”

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars yaptığı konuşmasında, Kıbrıs Türk sanatının kimliğinin oluşturulmasında, buradaki sanat ve kültür tohumlarının yeşermesine ve geleceğe aktarılmasında tanıklık edildiğini belirterek Dr. Suat İrfan Günsel’e teşekkür etti.

Bakan Baybars, “Kıbrıs Modern Sanatına yapmış olduğu katkılar ve bu fikri ortaya koyarak bir toplumun kültürel gelişmesi, bütünleşmesi, duygu ve düşüncelerinin ölümsüzleştirilmesi ve ileriki nesillere aktarılması için sanatın etkili araç olduğunu bilen ve anlayan bir insanımıza sahip olduğumuz için gurur duyuyorum. Bu bakımdan, Dr. Suat Günsel’e ve Yakın Doğu ailesine şahsım ve hükümetim adına teşekkür ederim” dedi.

“SANAT, İNSANLIĞA UMUT OLDU”

Sanatın on binlerce yıl önce mağaralardaki ilk sanatçıların çizdiği figürlerden bugünlere hep insanlığa umut olduğunu ifade eden Bakan Baybars, Picasso’nun Guernica Eseriyle ilgili hikayeyi paylaştı.

Ayşegül Baybars, “Faşist İtalyan ve Nazi kuvvetlerinin 1937 yılında Guenica’ya yapmış olduğu saldırıda binlerce insan ölmüş ve yaralanmıştı. O dönemde buna tanıklık eden Picasso kendi ülkesindeki bu savaş, şiddetti ve kaosu aktarmak, o dönemlere tanıklık etmek maksadıyla devasa bir tablo yapar. Bu tablo savaş karşılığının ve acıların simgesiydi. O dönemde sergiyi gezen bir Alman General Picasso’ya “Bu eseri siz mi yaptınız” diye sormuş, Picasso da “Hayır, Siz yaptınız” demiş. Buradan yola çıkarak, sanatı oluşturan bir ülkenin yaşamış olduğu değerleri, iyi ve kötü günleri, iz bırakmış kişileri olayları sanatsal bir dille anlatan sanatçılara kulak vermek gerekiyor. Sanata ve kültüre dair çok daha güzel eserler bırakmak için bizlerin de daha güzeli inşa etmesi ve toplumu refah ve kalkınmaya götürecek politikalar üretilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Baybars, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin açılışından henüz bir yıl geçmeden toplumun sanatla bütünleşmesi, sanatçı ve sanata olan ilginin, değerin artması yönünde atılan adımların takdire şayan olduğunu, Azerbaycan ile Türkiye’den birçok kıymetli sanatçının eserlerinden oluşan sergiyle de toplumumuzun kültürel gelişimine ciddi bir katkı daha yapıldığına dikkat çekti.


Konuşmasının sonunda, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin 85’inci sergisini açmasının Kıbrıs’ın gördüğü ilklerden biri, sergilerin de geleceğin ışığı, umudu olduğunu ifade ederek bu ilklerde yer almaktan gurur duyduğunu belirtti.
İçişleri Bakan Baybars, “Türkiye ve Azerbaycan gibi kültürel bağlarımızın çok güçlü olduğu iki kardeş ülke sanatçılarının eserlerinden oluşan serginin tüm sanatseverlere ışık ve ilham kaynağı olmasını temenni ederek, konuşmasını noktaladı.

 

Print
Posted: Tem 31, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Author: Seran AVUKAT
Tags:

«Temmuz 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789