BAYBARS, “İŞ BİRLİĞİMİZİ DAHA DA İLERİYE TAŞIMAK ARZUSUNDAYIZ”

BAYBARS, “İŞ BİRLİĞİMİZİ DAHA DA İLERİYE TAŞIMAK ARZUSUNDAYIZ”

İçişleri Bakanı Baybars, geniş bir heyetle ülkemizi ziyaret eden TC Adalet Bakanı Gül ve heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti. 
Bakan Baybars, konuşmasına şöyle devam etti:

“Değerli meslektaşım, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül ve kıymetli heyetini bakanlığımızda ağırlamaktan şeref duyduğumu belirtmek isterim. Öncelikle ülkemize hoş geldiniz. Sayın Gül’ün geniş heyetiyle ülkemizde olması bizleri çok mutlu etmiştir. Bugün bu ziyaretle Sayın Gül’ün Kıbrıs Türk halkına verdikleri önemi ve değeri bir kez daha hissediyoruz. nTürkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki ilişki, başka ülkelerle kıyaslanamaz. İki ülke arasında saygı, sevgi ve kültürel değerlerle örülmüş güçlü bir bağ vardır.

O nedenle bugün burada olmanızın kıymeti bizler için çok özel ve farklıdır. Zor zamanlarımızda yardımlarını esirgemeyen Türk halkının sorunları bizlerin de sorunlarıdır. Özellikle Türk halkının başındaki terör illetine karşı vermiş olduğunuz mücadelede yanınızda olduğumuzu ve kararlılıkla yanınızda olmaya devam edeceğimizi belirtmek isterim. Hatırlanacağı üzere 11 Eylül 2018 tarihinde Ankara’daki ziyaretlerimiz kapsamında TC Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül bizleri ağırlamış ve orada adli işbirliği, yeni cezaevinin hizmete girmesiyle ilgili teknik çalışmalar, adli tıp kurumunun oluşturulması, siber suçlarla ilgili teknik donanım ve eğitim iş birliği konularında çok verimli bir toplantı gerçekleştirmiştik. Bugün gerçekleştireceğimiz heyetler arası toplantıyla öncelikli olarak bu konularda başlatmış olduğumuz çalışmalar hakkında bir durum değerlendirmesi yapma fırsatı bulacağız.

TC Adalet Bakanı Sayın Gül ile iş birliğimizi daha da ileriye taşımak arzusundayız. İki ülke arasındaki saygı, sevgi ve kültürel değerlerle örülmüş bağın daha da güçlendirilmesi, ortak sorunların aşılması için bakanlıklarımızın işbirliğinin ilerletilmesini temenni ediyoruz. TC Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül ve değerli heyetini bakanlığımızda ağırlamaktan şeref duyduğumuzu yinelemek isterim. Her zaman yanımızda oldukları ve işbirliği içerisinde devletimizin güçlenmesine yönelik sağladıkları desteklerden dolayı da bir kez daha hem hükümetimiz adına hem de bakanlığım adına teşekkür ederim.”

İçişleri Bakan Ayşegül Baybars, konuşmasının sonunda Türk halkı için en özel günlerinden biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı da şu sözlerle kutladı:
“Biliyorsunuz iki gün sonra Türk tarihinin en özel günlerinden biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97’nci yılını kutlayacağız. Bu vesileyle tüm Türk halkının 30 Ağustos Zafer Bayramını Kutlarım.”

GÜL: ZİYARETTEN MEMNUNİYET DUYUYORUM

TC Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’de yaptığı konuşmada “Ben de sizleri ziyaret etmekten memnuniyet duyuyorum. KKTC, TC ile her bakımdan gönül bağı olan ve kıyamete kadar da bu güçlenerek devam edecek olan bir gönül bağıdır. Özellikle adli isbirliği konusunu da daha iyi bir noktaya ulaştırmak adına önemli bir değerlendirme toplantısı olacak olan heyetler arası çalışmalarımızı yapacağız. Umarım tüm bu calışmalar KKTC ile TC arasıdaki bağların daha da artmasına vesile olacaktır. Hem adli işbirliğinin artması hem infaz sistemine yönelik Türkiye tecrübesinin burada paylaşılması adına, cezaevi çalışmaları gibi tecrübelerin paylaşılması, adli konulardaki işbirliğinin artırılması temel gündem başlıklarımız” dedi.

Daha sonra günün anısına İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, meslektaşı olan TC Adalet Bakanı Gül’e Kıbrıslı Türklerin hem siyasal mücadelesinde hem de hukuk alanında en önemli isimlerinden biri olan Başhakim Mehmet Zeka Bey’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde verdiği kararların yer aldığı ve enstitü tarafından bir araya getirilerek İngilizce olarak 3 ciltte derlenmiş kitaplarını taktim etti.

Görüşmenin ardından da iki bakan ve heyetleri çalışma toplantısına geçti.

Print
Posted: Ağu 29, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Author: Seran AVUKAT
Tags: