Menu
ARŞİV

ARŞİV

ÖZTÜRKLER, “KIBRIS TÜRK HALKI, BİRLİK RUHU VE MÜCADELE AZMİ İLE ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMUŞTUR

ÖZTÜRKLER, “KIBRIS TÜRK HALKI, BİRLİK RUHU VE MÜCADELE AZMİ İLE ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMUŞTUR
İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, ‘20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı’nın 48. Yıldönümü Dolayısıyla Mesaj Yayımladı.
"Kıbrıs Türkü, varoluş mücadelesinin en zorlu, en acı günlerini yaşadığı 1963-1974 tarihleri arasında kendi vatanında özgürlüğü kısıtlanmış, gettolarda yaşamaya zorlanmış, soykırımlara uğramış ve ciddi kayıplar vermiştir.
Kıbrıs Elenizminin saldırılarını artırdığı yılların ardından kendi aralarında Kıbrıs’ta Enosis hedeflerini gerçekleştirmek için 15 Temmuz 1974’te başlattıkları kanlı çatışmalarla, Ada’da huzur ve barış ortamı kalmamış, Kıbrıs Türkü açısından da uzun süren korku, dehşet ve çatışma ortamı doruk noktasına çıkmıştır.
EOKA B tedhiş örgütünün Kıbrıs’ın Yunanistan’a derhal bağlanması ülküsü ile başlattığı 15 Temmuz Darbe girişimi sonucunda Ada’da zaten Kıbrıs Türk Halkına yönelik Anayasal hakların ihlali mevcutken bir de var olan düzenin Enosis arzusu ile yıkılması söz konusu olmuştur.
Uzun yıllar can ve mal güvenliği tehdit altında yaşamak zorunda kalan Kıbrıs Türk Halkı’nın varoluş mücadelesinde gösterdiği fedakarlıklar, azim ve emsaline az rastlanan direnişi sayesinde 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı gerçekleşebilmiştir. Kıbrıs Türk Halkı, birlik ruhu ve mücadele azmi ile özgürlüğüne kavuşmuştur.
O zor şartlardan bu günlere gelinmesinde onurlu ve haklı varoluş mücadelemizin öncüleri Dr. Fazıl Küçük, Rauf Raif Denktaş ve birçok isimsiz kahraman mücahidimizin büyük fedakarlıkları, emekleri vardır. 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’nın gerçekleşmesinde dönemin Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’ın dirayetli, kararlı duruşlarını Kıbrıs Türkü hiçbir zaman unutmamıştır.
“20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramımızın” 48. Yıl dönümünde, bugün bir kez daha kendilerini saygı ve rahmetle anarken silahların gölgesinde, çatışma ve kara bulutlar altında değil, güneşin ışığında huzur ve barış içinde yaşıyorsak bu onların sayesindedir.
Bizlere düşen, bu onurlu mücadeleye yakışır şekilde ülkemizi dünden daha iyi bir noktaya, daha güzel yarınlara taşımaktır. Devletimize sahip çıkmak, daha güçlü, daha refah bir ülke hedefiyle çalışmak, Kıbrıs Türk Halkına yakışan, çağdaş hizmetleri hayata geçirmek hepimizin ödevi ve birincil görevidir.
Bu duygu ve düşüncelerimle tüm halkımızın, “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı”nı kutlar, gelecek nesillerin istikbali, özgürlüğü ve güven içinde yaşaması için hiç düşünmeden canlarını feda eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, hayatta olan kahraman gazilerimize sağlık ve esenlikler dilerim.
Print
Yayınlanma tarihi: Tem 21, 2022,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler: