Menu
ARŞİV

ARŞİV

ÖZTÜRKLER, “VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK VE ÖNEMLİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

ÖZTÜRKLER, “VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK VE ÖNEMLİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, Kıbrıs Postası Web TV’de Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu Sabah Postası programında gündeme ve bakanlığın yürüttüğü projelere dair önemli açıklamalarda bulundu.
Küresel sıkıntıların yaşandığı zorlu bir dönemden geçtiğimizi ifade eden Bakan Öztürkler, “Yaklaşık olarak son 3 yıldır önce Covid-19, ekonomik krizler, Rusya-Ukrayna Savaşı ve son olarak da ABD-Çin arasında yaşanan Tayvan gerginliği gibi çok yönlü sorunlardan tabi ki ülke olarak da tüm dünya gibi bizler de olumsuz etkileniyoruz” dedi.
Öztürkler, bu zor günleri en az zararla atlatmak, devletin hizmet ağından vatandaşların hak ettiği şekilde yararlanmasını sağlamak, verimliliği artırmak ve önemli projeleri hayata geçirmek hedefiyle hareket ettiklerini ifade etti.
“İSKELE ATIK SU ARITMA VE KANALİZASYON PROJESİ KISA SÜREDE HAZIRLANDI”
Bakan Öztürkler, yakın tarihte ülke gündeminde de çevre felaketi olarak yer alan İskele Long Beach Sahili’nden denize akan lağım suları konusunda yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi.
İskele Long Beach Sahili’ne atık suların akmasını önlemek üzere başlattıkları çalışmalar sonucunda bölgesel bir komite kurulduğunu ifade eden Öztürkler, komitenin çalışmalarını kısa sürede tamamlayarak, tüm paydaşların katkısıyla “İskele Atık Su Arıtma ve Kanalizasyon Projesi”nin hazır hale getirildiğini açıkladı.
İskele Long Beach Sahili kanalizasyon ve atık su arıtma tesisi projesinin bugün gerçekleştirilecek olan Bakanlar kurulu toplantısında gündeme olacağını belirten Öztürkler, “bu önemli projenin oluşmasına, teknik detaylarıyla tamamlanmasına katkı koyan; İskele Belediyesi, İskele Kaymakamlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Çevre Dairesi, bölge iş insanlarımıza, bölge müteahhitlerimize ve tüm emek veren personele bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.
“DEPORT EDİLEN MARK DOUGLAS ÜLKESİNE İADE EDİLDİ”
Ülke huzuru ve güvenliği açısından Polis Genel Müdürlüğü ile İçişleri Bakanlığı’nın işbirliği ile yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren bakan Ziya Öztürkler, ülke Güvenliği ve huzuru için göreve geldiği ilk günden itibaren, bu konuda hassas oluğunu defaatle ifade ettiğini belirtti.
Öztürkler, “Bu konuda Polis Genel Müdürlüğümüz ve Güvenlik Kuvvetlerimizin raporları doğrultusunda adımlar atıyoruz”dedi. Ülke içerisinde suça karışmış, kaçak olarak yaşamakta olan yabancıların tespit edilerek deport edilmesi konusunda geride kalan 4 ayda 600’den fazla kişinin deport edildiğine dikkat çeken Bakan Öztürkler, esas olanın kendi ülkelerinde suça karışmış, mafyalaşmış, çeteleşmiş sakıncalı kişilerin KKTC’ye girişlerinin engellenmesi olduğunu, bu aşamada da konu üzerinde Polis Genel Müdürlüğü ile istişare içerisinde çalıştıklarını ifade etti.
Ülke gündemini bir müddet meşgul eden Avustralya asıllı Mark Douglas Buddle’nin deport edilmesi hakkında çok konuşmadığını, konunun çok yönlü takipçisi olduklarını ifade eden Öztürkler, “Avustralya asıllı adı geçen şahısla ilgili Polis Genel Müdürlüğü ve Güvenlik Kuvvetlerimizin raporları çerçevesinde deport edilen bu kişi, önce mavi bültenle aranmaktaydı. Daha sonra bu durum kırmızı bültene dönmüştür. Dün akşam 23.00 sularında da bu şahıs ülkesine resmen iade edilmiştir”dedi.
Bu konuda Polis Genel Müdürlüğümüze düşen görevler de vardır diyen Öztürkler, Douglas konusu ile ilgili ülkede kökü kokularında geldiğini ifade ederek, “Polisimizin bu husussta gerekli soruşturmaları da yaparak süreci devam ettireceğine inancım tamdır” şeklinde konuştu.
“EYLÜL’ÜN 1-2 HAFTASI İTİBARİYLE PASAPORT KONUSUNU TAMAMEN ÇÖZMÜŞ OLACAĞIZ”
Küresel çip krizi ile başlayan pasaport sıkıntısının aşılması için hem Türkiye Cumhuriyeti hem de yabancı firmalar üzerinden çok yönlü bir hareket alanı ile sorunun çözümü için gerekli tüm adımların atıldığını ifade eden Bakan Öztürkler, “Pasaport sıkıntımız Eylül’ün 1-2 haftasından sonra tamamen çözülmüş olacaktır”dedi.
Öztürkler, Pasaport konusunda aslında elimizde sınırlı pasaport olduğundan Eylül’ün ilk iki haftasına kadar olan süreç için hem vatandaşlardan bu geçici dönem için özür dilediklerini, hem de bu süreçte acil ve elzem durumlardaki insanlarımıza pasaport vermede öncelik tanındığını belirtti.
Bu süreçte de vatandaşlarımızın mağdur olmamaları adına iki önemli adım attıklarını da açıklayan Bakan Öztürkler, Sakinlerin Kaydı Tüzüğü”nde yapılan değişiklikle, resimli çipli kimlik kartına sahip olan tüm çocukların, Türkiye Cumhuriyeti’ne gidişlerde pasaporta ihtiyaç duymadan KKTC kimlikleri ile seyahat edebileceklerini ve 12 yaş altındaki çocukların da doğum anından itibaren, sadece 12 TL gibi bir ücretle kimlik alabileceklerini ifade etti.
Bakan Öztürkler, yapılan çalışmalar sonucunda bir diğer önemli adımın ise KKTC vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ne araçları ile yapacakları seyahatlerde pasaport yerine, çipli kimlik kartlarını kullanabilmelerinin önünün açıldığını ve bu konunun da çözüme kavuştuğunu belirtti.
“MAHKUMLARIN TOPLUMA KAZANDIRILMASI ÇALIŞMALARINDA YENİ CEZAEVİNİN İMKAN VE OLANAKLARI ÇOK ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAKTIR”
Yeni Cezaevi konusunda da bilgi veren Öztürkler, Temmuz ayı içerisinde kademeli şekilde taşınma işlemlerinin başladığını, yeni gardiyan alımları ile de sürecin eş güdümlü devam ettirileceğini ifade etti.
Mahkumların topluma kazandırılması konusunda Yeni Cezaevinin imkan ve olanaklarının çok önemli katkılar sağlayacağının altını çizen Bakan Öztürkler, mahkumların rehabilitesinde, çok kapsamlı iyileştirme programlarını hayata geçireceklerini, “Mesleğim Hazır, Aynı Dili Konuşuyoruz, Şiddetsiz İletişim Mümkün” ve buna benzer en az altı başlıkta programlar hazırlandığını açıkladı.
Öztürkler, Mahkumların toplumla yeniden bütünleşmelerini sağlayacak koşulları sadece bina olarak değil, faaliyet, eğitim ve iyileştirme programlarıyla planladıklarını da ifade ederek, bu kapsamlı programı önümüzdeki günlerde basın ile de paylaşacağını açıkladı.
Print
Yayınlanma tarihi: Ağu 3, 2022,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler: