ÇİFTÇİ VE HAYVANCILARA DUYURU

ÇİFTÇİ VE HAYVANCILARA DUYURU

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

İÇİŞLERİ  BAKANLIĞI

İSKAN VE REHABİLİTASYON DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

 ÇİFTÇİ VE HAYVANCILARA DUYURU.

Sağlık Bakanlığımızın, hizmet verecek kamu kurum ve kuruluşlarda COVİD 19 tedbirleriyle ilgili çalışma koşullarını düzenleyen genelgesi uyarınca Bakanlığımız, gerek çalışanların gerekse işlem yapmaya gelen vatandaşlarımızın sağlığının korunmasına yönelik almış olduğu tedbirler çerçevesinde, içinden geçtiğimiz bu zor dönemde, tedbiri elden bırakmadan, ekonomik işleyişin en az zararla atlatılması, ülke üretimine katkısı büyük olan çiftçi ve hayvancılarımıza rezerv tarımsal arazilerin kiralanması konusunda sıkıntı yaşanmaması amacıyla 1 Eylül 2020 - 31 Ağustos 2021 kira dönemi için müracaat kabulüne başlanacaktır.

 

 

  1. İskan  Topraklandırma ve Eşdeğer Mal Yasası’nın 40B maddesi uyarınca Rezerv Tarımsal Kaynaklar mevsimlik olarak 1 Eylül 2020 - 31 Ağustos 2021 tarihleri   arasında bir yıllığına kiralanacaktır.
  2. Müracaatlar; 20 Mayıs 2020 – 03 Temmuz  2020 tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde İskan ve Rehabilitasyon Dairesi’nin Kaza Tarımsal Şubelerinden veya İçişleri Bakanlığının resmi Web Sitesi http://icisleri.gov.ct.tr/’den temin edilecek Tarımsal Kaynak Talep Formu ile yapılacaktır.
  3. COVİD 19’un yayılma riskini önlemek amacıyla; müracaatlar, ilgili Kaza Tarımsal Şube Amirlikler’nin giriş kapılarında bulunan müracaat teslim kutularına atılmak ve müracaat teslim defterini doldurarak imzalamak suretiyle yapılacaktır.
  4. Yanlış beyan yapılmış veya eksik bilgi/belge içeren başvurular kabul edilmeyecektir.
  5. Müracaatlar şahsen yapılacak olup, eski kiracılar için 2019-2020 yılı icar mukavele fotokopisi ekte sunulmalıdır. Geçmiş yıllardan kira borcu olan müracaatçılara kira borçları ödenmeden kiralama yapılmayacağı yasa gereğidir. Bu yüzden geçmiş yıllardan kira borcu olan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için Devlet Emlak ve Malzeme Dairesine müracaat ederek geçmiş borçlarını ödemeleri gerekmektedir.
  6. Belirtilen tarihler arasında müracaatta bulunmayan veya müracaatta   bulunduğu halde geçmiş borçlarını ödemediği tesbit edilen kişilere 2020 - 2021 sezonu için kira yapılamayacaktır.